Článek o ničem

02.12.2021

Dneska jsem při konzultaci s klientem docela dlouho vyjasňovala jednu věc. A protože jsem ji musela vyjasňovat někomu dalšímu, tak v tom pravděpodobně nemám jasno sama.

V čem tedy konkrétně nemám jasno?

Překvapivě v tom, co PŘESNĚ dělám.

Musím se přiznat, že nějaká moje část se vzpírá pojmenovat správně a výstižně to, co dělám. A tak jsem dneska musela definovat to, co NEdělám. A to mě vcelku jednoduše dovedlo k tomu, co DĚLÁM.

Tak aby bylo jasno


neradím. Nikdy a nikomu. To se mi VŽDYCKY a na 100 % vymstilo. Ať šlo o doporučení služeb, kosmetického přípravku, lékaře, webového prohlížeče nebo konkrétního postupu, vždycky to dopadlo blbě.

🍀 Ale co tedy dopadlo skvěle a jaký postup funguje? Společně zjistíme, co za problém se skutečně řeší. Zní to možná hloupě, ale funguje to. Velmi často si totiž neuvědomujeme, co chceme, co řešíme a co potřebujeme. A to já umím zjistit. Pracuji s příčinou. Ne se zástupným problémem. Společně definujeme to, co je Vás trápí a co opravdu řešíte. A cestu pak hledáme společně.


nepomáhám. To není moje práce. Občas, když vidím slepce, tak se zeptám, jestli chce pomoct. A světe div se - v 99 % případů dostanu milou ale rozhodnou odpověď NE. Souzním s tím, že "touha pomoci" je ve skutečnosti "touha po moci". Něco o tom vím. Been there, done that. A nikdy více.

🍀 A co teda dělám? Otevírám dveře k řešením. Jsem dveřník. Vy stojíte před betonovou zdí, za kterou se skrývá to, co chcete. Nevidíte cestu, nevidíte možnosti, ale máte problém. Obvykle velký a obvykle nepřekonatelný. Už jste zkusili kdeco. A nic nepomohlo. My společně vytvoříme a otevřeme dveře, které Vám umožní se dostat k cíli, k tomu, co chcete.


A ještě k těm radám a poradám zopakuji to co, jsem už párkrát leckde řekla, ale je to pro mě čím dál důležitější - každého cesta je unikátní. Proto je bezpředmětné dávat univerzální rady, postupy, kurzy, ..., protože podle mého názoru prostě neexistují. Několik (desítek...) let jsem se snažila jimi řídit. Přinesly mi akorát bolení hlavy a přesvědčení, že nestojím za nic, protože prostě NA MĚ ty univerzální rady neplatí. Začínám věřit tomu, že neplatí na kdekoho, akorát si to kdekdo neuvědomuje.

A jak se máte při adventu?