Inspirace

23.11.2021

Zde sdílím tipy na různé knihy a další zdroje, které mi byly dobrou inspirací. Třeba poslouží i Vám.

🎞HOVORY ZE ZEMĚ - Každý může mluvit s bohem - Jiří Ledvinka

video

Na rozhovory s Jiřím Ledvinkou jsem narazila už několikrát - a hodně mi neseděl. Proto jsem také na YouTube okázale ignorovala nový rozhovor, který mi byl Vesmírem několikrát nabízený. YT je mým stálým společníkem, kdy si vybírám z nabízených videí, momentálně mi tu běží harmonizace kořenové čakry. Prostě vždycky pustím to, co na mě vykoukne a co přitáhne mou pozornost. Ale Hovory ze země (Země?) právě s Jiřím Ledvinkou jsem nechávala bez povšimnutí, i když se mi v nabídce objevoval vcelku často (no to i recepty na podivné koláče, které "manžel chce vařit", hehe). Zpět k tématu - jelikož jsem neposlouchala, tak mi Vesmír poslal pro mě důležitého a důvěryhodného člověka, který mi toto mnou přehlížené video doporučil. Tak jsem se do toho pustila - a dovoluji si doporučit i Vám.

a proč se na to podívat? Pro pohled do jednoty, do klidu, do života, který si tvoříme svými myšlenkami, rozhodnutími, a jak je to s tou aktuální "krizí".

Osobně mi vyhovuje i moderátor a připadá mi, že jako jediný z rozhovorů, které jsem s Jiřím Ledvinkou viděla, se byl schopen na Jiřího naladit a nesnažil se ho někam vecpat a udělat z něj to, co není. Nechal Jiřího projevu prostor (což není vždy jednoduché, mi přijde) a povedlo se mu, že Jiří dokázal své myšlenky sdílet nerušeně a s ohledem na celek. Občas mi totiž (a nejen při rozhovorech konkrétně s Jiřím) připadá, že moderátor má napsané poznámky - skript - a podle toho jede. A běda hostu, který se jím neřídí! 😀Myšlenky jsou pak nedokončené, nejasné, host se cítí a občas i vypadá jako blbec. A tohle nebyl naštěstí ten případ.

A PS: Dominika a Marek, kteří tyto rozhovory ve své maringotce se svými hosty vedou, mi přijdou moc prima, i když jak jsem pochopila, na někoho jsou "moc". Koneckonců, jako na mě byl "moc" Jiří.

Ať se Vám líbí, odkaz:

https://www.hovoryzezeme.cz/hovory-ze-zeme-kazdy-muze-mluvit-s-bohem-jiri-ledvinka/

📘 Hrůzná vláda žen [angl.: A Monstrous Regiment of Women]

Laurie R. King

Na jednu z knih ze série od této autorky jsem narazila vyloženě náhodou a netušila jsem, na jaké scestí mě zavede 😀.

Knihy Laurie R. King o Sherlocku Holmesovi jsou podle mého laického názoru fan-fiction. Jsou to příběhy Holmese poté, co se rozhodl oficiálně uzavřít svou praxi na Baker Street (věděli jste, že adresa ve skutečnosti neexistovala a radnice ji zřídila, aby měli fanoušci kam chodit?). Nebudu zapírat - milostná linka pro mě nebyla nezajímavá a jako správný fajnšmekr jsem si nechala pro tuto zápletku klíčovou knihu jako poslední ze čtyř, které jsem doposud četla (ale úplnou náhodou!).

proč číst: protože hrdinka je zajímavá, a Sherlockovi je více než důstojným soupeřem i souputníkem. Navíc osud Mary Russell je velmi těžký, nicméně popisovaný autenticky a bez sentimentu. Postavy mají psychologicky uvěřitelnou motivaci a všechny příběhy prostupuje - nemám lepšího slova - obrovská živost. Málokterá kniha, knihy, se mi v poslední době zažraly takto pod kůži. Ale zcela v dobrém. Autorka nemoralizuje, nicméně daří se jí ukázat akce jednotlivých postav v perspektivě, která sice nehodnotí, ale ukazuje zcela přesně a správně motivaci a má obrovský morální přesah. Epizoda s drogami pro mě byla v této knize jedna z nejsilnějších. A zapomněla jsem na to nejdůležitější - všechny knihy mají vynikající detektivní zápletku, opět uvěřitelnou a řešení, či rozuzlení, chceme-li, dává dokonalý smysl. Autorka se nevyhýbá náročným tématům, ale současně se jí daří nezabředat do povrchních a zjednodušujících řešení a vysvětlení, kterými si někdy někteří autoři v podobných situacích pomáhají.

https://www.databazeknih.cz/knihy/mary-russellova-hruzna-vlada-zen-313838


📘 Profesní psychohygiena terapeuta

Jeffrey Kottler

Část mé práce má s terapií hodně společného, takže mě tahle kniha zaujala. Narazila jsem na ni náhodou ve veřejné knihovně, odkud ostatně je většina mých úlovků. Některé knihy kupuji, ale dneska už málo, zvlášť, když jsou v knihovně k dispozici.

proč číst: protože práce poradce / mentora / terapeuta / kouče je hodně osamocená a tahle kniha pomůže si uvědomit třeba myšlenkové pasti, do kterých člověk může padat - přenos, protipřenos, antipatie, ztotožňování, sympatie... Kniha je v podstatě cvičebnice, která nabízí různé úlohy k zamyšlení, ale také obsahuje dost textu a terapeutické příklady. Autor se nebojí ukázat své slabosti a neúspěchy. Kniha je velmi autentická a považuji ji za nesmírně užitečnou pro lidi, kteří jsou terapeuti nebo poradci.

https://www.databazeknih.cz/knihy/profesni-psychohygiena-terapeuta-174980

 

📘 Jak z dobré firmy udělat skvělou

Jim Collins

proč číst: no protože to staví všechno na hlavu, alespoň to, co se týká řízení firem. Autor na spoustě příkladů ukazuje, proč "standardní manažerský" styl, který je stále v hodně firmách populární, je nedobrý a jak to dělat jinak 

https://www.databazeknih.cz/knihy/jak-z-dobre-firmy-udelat-skvelou-60162

 

🎞Duše K - tentokrát s Vladimírem Kafkou o životě naživo - 17.1.2016

video

vůbec jsem netušila, kdo to Vladimír Kafka byl. Tedy: byl to léčitel (i když to oslovení se mu moc nezdálo), který dokázal pomoci hodně "nevyléčitelným" pacientům. Nebyl to žádný šarlatán, řídil se intuicí a tím co viděl - měl dar vidět auru.

Četla jsem i knihu Život naživo, ale přednáška mi přišla zajímavější. Nejvíc se mi z ní líbí myšlenka "zevnitř ven". Tu jsem rozvedla do krátkého příspěvku.

https://www.youtube.com/watch?v=EwU252F3ADA&lc=Ugg8jT0tk2gIl3gCoAEC.89RGSw0r6uv9LxUlXzpBHg

 

📘 A objevíš poklad, který v tobě dřímá

Laurent Gounelle

proč číst: protože zjistíte, že ego se projevuje milion a jedním způsobem, že opravdu málokdy vidíme ten příslovečný trám v oku svém, a také že všechno se dá uskutečnit, stačí se jen nenechat vést rozumem, ale srdcem. Osobně mi tato konkrétní kniha pomohla zapracovat a hodně integrovat mé vlastní ego. Jedním z důsledků je třeba tento můj článek.

https://www.databazeknih.cz/knihy/a-objevis-poklad-ktery-v-tobe-drima-342880

 

📘 Kouzelníkův únik z reality

Lars Vasa Johansson

Tohle je strašně dobrá kniha a já se k ní určitě ještě někdy vrátím!

proč číst: protože je to žánrově neuchopitelné, zábavné, příjemné, ukazující cesty, překvapivé, milé

https://www.databazeknih.cz/knihy/kouzelnikuv-unik-z-reality-324560

 

📘 Myslet srdcem: Psychedelická cesta Latinskou Amerikou

Jitka Juliet Navrátilová

proč číst: za mě nejcennější části knihy jsou vhledy a poznání, které autorka sdílí. Cestopisná část knihy mě nudila, ale tomu, kdo čte cestopisy rád, se to mohlo líbit. Za mě tedy nejlepší začátek a konec knihy, prostředek nic moc 😀.

https://www.databazeknih.cz/knihy/myslet-srdcem-psychedelicka-cesta-latinskou-amerikou-415479

toto je aktualizace původního článku ze 13.3.2021


autor a zdroj obrázku v záhlaví: https://pixabay.com/cs/users/pexels-2286921/