Jak se z toho nezbláznit

09.06.2021

Ohromně mě pobavil článek na idnes (v sekci premium, ale ono to fakt není potřeba číst) od pana MUDr., který říká, že jelikož ženy nechtějí hormonální antikoncepci (HA), tak ztratily zájem o sex.

Začnu úplně pomýlenou představou pana doktora, který prostě VÍ, že důvodem nepředepisování HA je nižší zájem o sex. Ten asi ještě neslyšel o tom, že korelace neimplikuje kauzalitu. Neboli - že pokud se mi zdá, že spolu dvě veličiny souvisí, nemusí to být pravda. Takže to, že ženy nechtějí HA může znamenat prostě to, že chtějí otěhotnět, nebo to, že třeba nechtějí brát trvale léky, anebo prostě to, že se rozvedly a teď nemají na sex ani pomyšlení.

Diskuse, která se pod článkem rozjela, mi udělala fakt radost. I muži tam HA kritizují a rovněž mnoho žen se vyjadřuje k tomu, co jim HA způsobila. To mi teda radost neudělalo. Mám totiž sama zkušenost. Pamatuji si, jak jsem kdysi seděla v zaměstnání na obědě se 3 kolegyněmi, všechny okolo třicítky. Slovo dalo slovo a zjistily jsme, že jen jedna z nás ještě užívá HA, protože ty tři ostatní prodělaly trombózu (zjednoušeně - krevní sraženina, která může ohrozit mozek, plíce a život, pokud se nerozpustí a pokud se neléčí). Statistická výjimka, asi, nevím.

Nebudu popisovat svou lékařskou anamnézu, ale i lékaři "mimo záznam" občas přiznají, že HA může sraženiny způsobovat. Nemluvě o dalších "vedlejších účincích", které uvádějí diskutující pod článkem. A jedním z nich je deprese. Což je považováno za civilizační onemocnění.

Takže vedlejším účinkem HA je deprese. A na tu se berou další léky. Jen jsem považovala za dobré to vypíchnout.

Jedeme dál.

Jednou jsem se bavila se známou, která HA brala a stěžovala si mi, že její partner je v oblasti sexu nějaký náročný. Po chvíle debaty bylo jasné, co se děje. Známá si uvědomila, že její partner není vůbec náročný, ale ona že je totálně zamrzlá, v podstatě frigidní. Nedoporučila jsem jí, ať HA vysadí, ale ať se nad tím zamyslí.

Po čase přišla na setkání rozesmátá od ucha k uchu. Dále je to její soukromá věc, a ano, HA přestala brát. 

Nikomu nevymlouvám ani nenutím, co má užívat za léky, jak má cvičit, co má jíst.

Ale potřeba, abychom se všichni vždycky pořádně zamysleli před tím, než se rozhodneme.